מאמרי נדל"ן

עברית

En

Ro

כיצד לבצע השקעות נדל"ן ברומניה?


סדרת מאמרים מאת : אסנת פלד – מנהלת הדסק הישראלי מנטור קפיטל – בוקרשט רומניה (2017) - www.mcba.ro

שוק הנדל"ן ברומניה 2017
שנת 2016 סומנה כשנת המפנה של רומניה. לאחר המשבר הכלכלי שתקף אותה בשלהי 2009, רומניה החלה להראות סימני צמיחה חיוביים והכלכלה החלה להראות שינוי כיוון חד.
למעשה החל מ- 2014 החלו מספר יזמים בפיתוחי נדל"ן (ביניהם גם יזמים ישראלים כגון – שיכון ובינוי, קבוצת גינדי ועוד), לרוב במימון ע"י הון אישי , ולאחר שראו כי הם מצליחים לממש באופן מהיר יחסית את ההשקעות, אשר התמקדו בעיקר בבניית פרוייקטים בינוניים למגורים, החלו לקדם פרוייקטים נוספים, ובשל כך להוות את המנוע הראשוני לו הייתה זקוקה הכלכלה.


מה נשתנה -  דין נתניה כדין בוקרשט (?)

השינוי המהותי לכיוון של צמיחה חיובית, עומד על בסיסו של נתון מרכזי – הביקושים לדירות מגורים מעולם לא השתנו. מאז ומתמיד היה קיים מחסור בדירות מגורים בעיקר בערים המרכזיות שבהן מתמקדת רוב האוכלוסיה העובדת ברומניה (בוקרשט, קלוז' , טימישווארה וכו').


החל מ- 2012 גם הבנקים החלו להתייצב (בעקבות המשבר העולמי שלא פסח על אף אחת ממדינות האיזור) ולכן לא הראו גם כן שום בעיות נזילות.
מנוע הצמיחה התבסס על העובדה כי השוק שלפני 2009 התבסס על מחירי דירות שאינם ריאליים עבור הקונה המקומי והתמקד במכירות למשקיעים זרים. המשקיעים הזרים אשר שטפו את רחובות ערים המרכזיות ורכשו דירות להשכרה בכמויות אדירות למעשה היוו את הזרז ליצירת אותה בועה שהעלתה את מחירי הדירות ומנעה מזוגות צעירים ואפילו ממשקיעים מקומיים לרכוש את אותן הדירות בדיוק.


האם הבעיה נשמעת מוכרת? הרי שהבעיה קיימת בדיוק סביב אותו הנושא בנתניה, שם המשקיעים הזרים למעשה מהווים את כוח הקנייה המרכזי ובכך מייצרים בועה שפוגעת בלקוחות האמיתיים .

השוני הינו כמובן מספרי. בבוקרשט עצמה חיים כ- 2.5 מליון איש וכוח הקנייה שלהם אדיר !
לפיכך ההגיון הבריא אומר שדי לך להתמקד בכוח הקנייה הקיים על מנת לייצר שגשוג כלכלי והצלחה בכל פרוייקט נדל"ני שבו תבחר להשקיע.

מיהו הלקוח המקומי ?

השכר הממוצע ברומניה עומד על כ- 700 יורו בחודש. שוק העבודה המקומי נמצא בשגשוג משמעותי עם נתוני אבטלה נמוכים ביותר לאחר שבשנים האחרונות נכנסו לרומניה חברות זרות רבות בתחום הפיננסים וההיי טק.

חברות אלו פתחו את מרכזי התפעול והשירות הטלפוני שלהם ברומניה והן מעסיקות אלפי עובדים ברחבי המדינה. ההשפעה שלהן על שוק התעסוקה היא כה דרמטית, מאחר והן יצרו למעשה תנאי העסקה חדשים והעלו את שכר העבודה הממוצע במשק, דבר המשפיע על כל הסקטורים באופן גורף.
שוק העבודה ברומניה נמצא למעשה במצב של חוסר כוח אדם, מה שמשפיע על מעסיקים לייצר תנאים אטרקטיביים יותר עבור עובדיהם. יציבות תעסוקתית הינה עניין מנדטורי עבור מעסיק שרוצה לשרוד בשוק כל כך תחרותי שבו אין מספיק עובדים...


הלקוח הרומני מורגל בתשלום שכירות חודשי של כ- 300-400 יורו לחודש. החלום לרכוש דירה מוטבע בקרב כל רומני שעימו תשוחחו וההתנהלות הכלכלית מבוססת על צמצום וזהירות בשל הקושי לקבל אשראי שוטף מהבנקים (אוברדראפט איננו חלק מרשימת ההרגלים של הרומני הממוצע)...

ומה לגבי המשכנתא?

ברומניה פועלים למעלה מ- 25 בנקים ובכולם ניתן למצוא הלוואות ומשכנאות לרכישת דירה, בתנאים תחרותיים.
מה עשתה ממשלת רומניה על מנת לעודד רכישת דירות ובכל לזרז את סיום המשבר?
על כך במאמר הבא !

 

 

 

על הכותבת:
אסנת פלד נולדה וגדלה בישראל, החל משנת 2005 פועלת ברומניה. ליצירת קשר  - אימייל
18 שנות נסיון בניהול עסקי, ייעוץ שיווקי ומימון פרוייקטים בתחומים שונים.
בעלת התמחות נקודתית בתחום המימון, אשראי ייצוא וייעוץ העסקי לחברות בצמיחה.
בשנת 2016 נבחרה לרשימת 50 הנשים המצליחות ברומניה במגזין הכלכלי CAPITAL
מכהנת כנשיאת פורום נשות עסקים רומניה BWFR (המונה כ-2000 נשות עסקים)  - לינק  

MCBA אינה מוכרת השקעות נדל”ן או השתתפות השתתפות בהן ואין באמור לעיל משום הצעה או הזמנה להשקעה כלשהי, אלא הצגה כללית של אפשרות הצטרפות למאגר המשקיעים של MCBA. כל האמור הינו בכפוף לתקנון וכללי החברה, המפורטים באתר החברה ובמשרדיה. מודגש כי אין באמור לעיל משום הבטחת תשואה ו/או החזר קרן. MCBA אינה אחראית או ערבה בשום צורה שהיא להחזר הקרן למשקיעים ו/או לרווחים שיהיו למשקיעים כתוצאה מהשקעתם בהשקעות השונות.

  • mcba linkedin
  • mcba facebook

Mentor Capital & Business Advisory© | All Rights Reserved 2020